Hükümetimiz Doğu Türkistan’daki zulmü durdurmak için Çin’le görüşmeli.

Adnan Oktar’ın 29 Haziran 2015 tarihli A9 TV röportajından


ADNAN OKTAR: Doğu Türkistan ile ilgili etiket yapmayacağım çünkü Doğu Türkistan ile ilgili etiket şu an bir numarada zaten. Biz de geniş çaplı destekliyoruz uzun süreden beri. Çin niye kendini bu hallere getiriyor? Doğu Türkistan’ın yakasını bıraksa, bu insanlar huzur içinde yaşasalar, dost olsalar, kardeş olsalar bu Doğu Türkistan nefreti nedir bu Çin’de? Bu acımasızlık ne? Yazık günah değil mi bu insanlara?

BÜLENT SEZGİN: Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkan Yardımcısı otuz iki yaşındaki bir kadının bugün Doğu Türkistan’da gözaltında öldürülmesi üzerine, Çin’in Doğu Türkistan’ı açık bir hapishaneye çevirdiğini ve şu anda kendilerine hiçbir yerden yardım gelmediğini, Allah’tan başka bir yardımcıları olmadığını söyledi. Verdiği bazı örnekler vardı. Doğu Türkistanlı’ların internet ve televizyon bağlantısı kesildi. Sekiz Doğu Türkistanlı genç sadece bir arada oturdukları için potansiyel şüpheli görülerek hiçbir sorgu sual yapılmadan kurşuna dizildiler. Çin asker ve polis birliklerine istedikleri anda silah kullanabilme yetkisi verdi. Başörtüsü, sakal bırakmak, çocukların Kuran eğitimi yasaklandı. Bütün İslami semboller terör kapsamına alındı. Oruç tutmak yasaklandı.

ADNAN OKTAR: Çin’i aslında Türkiye protesto etse bu konular açık açık başbakan, cumhurbaşkanı tarafından dile getirilse Çin bir şekle şemaile girer. Biz daha önce bastırmıştık, büyükelçi ile burada görüşmüştük, bizi Çin’e davet ettiler. Şartları acayip iyileştirmişlerdi o zaman. Çok değişmişti, Çinli insanlar da o zulümden etkileniyorlardı. Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz söylemişlerdi, hakikaten “şartlar değişti bayağı iyileşme oldu” dediler. Sonra yeniden bir bozulma oldu.


DEVAMINI GÖSTER

Benzer Eserler