Sahabenin kahramanlık destanları

Deşifresini okumakta olduğunuz videoyu izleyin" »

ADNAN OKTAR: Talha Bin Ubeydullah Uhud Savaşı’nda Resulullah (sav)’i kendi bedeniyle korudu. Peygamberimiz (sav)’e ok atmaya başladılar. Bak güzelliğine bak şu insanın, böyle havaya kaldırıyor ellerini oka tutuyor, iki eline de ok isabet etti. Eli parçalandığı için, buradan vuruyor ok, bilekleri her iki bileği sakat oldu. Görüyor musun imanı? Uhud Savaşı’nda da 80’e yakın yara aldı. Hemen hemen her yeri kılıç, mızrak, ok darbeleriyle yaralandığı halde Resulullah (sav)’in yanından ayrılmadı onu korumaya çalıştı.

Mesela Mus’ab Bin Umeyr, Uhud Savaşı’nda bir kılıç darbesi sağ kolunu kaybetmesine neden oldu, kolunu düşürdü kılıç. Yani vurunca kolunu düşürdüler. Ardından sancağı sol koluna alıyor. Öyle bir durumda insan normalde savaş meydanını terk eder, hemen kaldırırlar çünkü ağır yaralı. Kol kopması ne demek? Sol koluna alıyor, ikinci bir kılıç darbesiyle sol kolunu da kaybediyor. Ve bu haliyle daha hala iki kolu kopmuş Peygamber (sav)’e kendini siper ediyor. Görüyor musun kabadayılığı, yiğitliği, asilliği, soyluluğu? İşte Cenab-ı Allah’ın sevdiği insan böyle olur. Tabii Peygamberimiz (sav)’i korurken bir de mızrak attılar Peygamberimiz (sav)’in üstüne, o da göğsünü tuttu tabii şehit oldu. Ama böyle bir nimet, böyle bir şehadet kime nasip olur bilmiyorum. Ne olacaktı? İki günlük dünya, hadi yaşasaydı yatağında ölseydi? Asaleti görüyor musun? Soyluluğu güzelliği görüyor musun? İşte böyle insanlar ahir zamanda yetiştirmek lazım, böyle güzel insanlar.

Şimdi sahabelerden yine örnekler vereyim. Şemmas Bin Osman, Uhud Savaşı esnasında Peygamberimiz (sav)’i sırttan vurmaya hazırlanıyorlardı, arkadan, arkasından yanaştılar sırttan vuracaklardı. Allah vermesin. Sahabe ok gibi kendini attı önüne ona isabet etti silah. Ağır yara aldı tabii tek vuruşta ve şehit oldu. Resulullah (sav)’ı kurtardı böylece. Ama kader böyle.

Abdullah Bin Zübeyr henüz 12 yaşındayken Yermük Savaşı’na, 16 yaşında da Mısır fethine katıldı. Küçük yaşta gösterdiği şevk ve yiğitlikle tüm Müslümanlara örnek oldu. Bak 12 yaşında kabadayının şahı, yiğidin şahı yani, maşaAllah.

Allah çok seviyor kabadayı ruhlu ve yiğit, samimi, Allah’tan başka kimseden korkmayanları Allah çok seviyor.

Amr Bin Cemuh ileri yaşına ve ayağının sakat olmasına rağmen, çok yaşlı bir de ayağı sakat, imanın coşkusuyla ve Allah rızasını kazanma arzusuyla Peygamberimiz (sav)’in Uhud Savaşı’na katıldı. İzin istedi katıldı. Bu savaşta şehit düştü.

Hanım Sahabe Ümmü Ümare Nesibe, Peygamberimiz (sav)’in etrafını çevirdiklerini gördüğünde küfrün, sahabeler koşuyorlar. Yani ok isabet etmesin, mızrak isabet etmesin işte kılıç isabet etmemesi için özellikle Peygamberimiz (sav)’in etrafını çeviriyorlar. O çevirenlerden birisi de Nesibe annemiz Nesibe Binti Ka’b pek çok yerinden yaralandı. Bak kadın, yiğitliğe bak kabadayılığa bak. Diyorlar ya hani kadınlar işte erkeklerin yanına gelmez uzak durur. Bak savaşın içinde, yiğidi, kabadayıyı, aslanı görüyor musun? Oğlunu vuruyorlar savaşta, düşüyor çocuk yaralanıyor “oğlum kalk Peygambere yardım et” diyor. Bak güzelliğe bak yani. Ne yapar bir anne? Çocuğuna koşar yardım eder, değil mi? Bak vurulmuş çocuk ona diyor ki “kalk ayağa Peygambere yardım et” diyor. Binti Ka’b, bu yaralanmasına rağmen savaşa devam ediyor ve şehit düşüyor. Delikanlılığı görüyor musun kabadayılığı, yiğitliği?

Ali İmran Suresi 146’da, şeytandan Allah;’a sığınırım: “Nice peygamberle birlikte birçok Rabbani (bilgin)ler savaşa girdiler de, Allah yolunda kendilerine isabet eden (güçlük ve mihnet)den dolayı ne gevşeklik gösterdiler, ne boyun eğdiler. Allah, sabredenleri sever.” Bak, ne gevşeklik gösteriyor ne boyun eğiyor. Bek, kendilerine isabet eden güçlük ve mihnetten dolayı. Çocuğu şehit ediliyor, kolu kopuyor, bacağı kopuyor asla yolundan dönmüyor. Allah’ın sevdiği budur. Yoksa bu kol-bacak zaten ayrılıp gidecek. Mezarda hepsi parçalanacak.


Bu sayfada Sahabenin kahramanlık destanları videosunu izleyebilir. sn. Adnan Oktar'ın çok çeşitli konular hakkındaki yorumlarını, düşüncelerini dinleyebilir, A9 TV ve diğer medya kanallarında yapılan röportajlar hakkında program video görüntüleri ve kesitlerine ulaşabilirsiniz. Sohbet kesitlerini bilgisayarınıza veya cep telefonunuza ücretsiz indirebilir, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar üzerinden arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.